Araçlarda İyileştirme ve Ek Sistemler


Retarder

Retarder ağır vasıtaları güvenli ve etkin bir şekilde yavaşlatan yüksek verimli hidrolik sistem çalışan, sürtünmesiz, aşınmasız bir fren sistemidir.

Neden Retarder? Balatalı sistemlerin fren güçlerinin sınırları vardır. Balataların ateş topuna dönecek kadar ısınma noktasına ulaştığı anlar olur. Günümüz ihtiyaçlarına uygun güçlü motorlar üretildi ama bu gücü durduracak retarder dışında başka yeni bir fren sistemi geliştirilemedi. Retarder, şaft ile birlikte dönen rotorun hızını keserek frenleme etkisi yapar. Rotor ve stator arasına basılan yağ, rotorun kınetic enerjisini stattor vasıtasıyla ısı enerjisine dönüştürdüğünden bu frenleme sırasında herhangi bir aşınma olmaz. Rotor ve stator arasına basılan yağın basıncı ve miktarıyla doğru orantılı artan kademeli frenleme gücü ile aracın karşılaştığı her durum için gerekli frenleme sağlanır. Retarderli aracın balatalarının kullanımı azaldığı için tekerler ısınmaz. Bu sayede balataların, kampanaların ve lastiklerin ömrü uzar. Retarderli bir aracın sürücüsü her durumda durabileceğini bildiği için konforlu ve güvenli bir yolculuk yapar. Yolcular frenleme etkisini hissetmezler.WEBASTO ısıtıcıları

Webasto, dünya pazarında bir lider olarak, iki tür park ısıtıcısı geliştirmekte ve üretmektedir; geniş çeşitlilikte işlevsellik ve ısıtma kapasiteleri için hava ve su bazlı sistemler.


Sulu Tip Isıtma Sistemleri; iki katı ekonomik!

 • Aracın iç mekanının yanı sıra sabit durumdaki aracın motorunun ön ısıtmasını da yapar
 • Önceden ısıtılmış bir motor, yakıt tasarrufu sağlar ve çevreye zararlı soğuk çalıştırmaları engeller
 • Bireysel sıcaklık ayarlaması, dağıtım aracın kendisine ait havalandırma sistemleri üzerinden gerçekleşir
 • Zaman kumandalı saat, uzaktan kumanda veya telefon aracılığıyla sıcak çalıştırma
 • Webasto su ısıtma sistemleri, sızdırmaz yapı özellikleri sayesinde neredeyse her bölgede monte edilebilmektedir
 • Sabit durumda havalandırma fonksiyonu

Kuru Tip Isıtma Sistemleri; basit ve kompakt!

 • Düşük elektrik tüketimi, özellikle sabit konumda uzun ısıtma süreleri için uygun (Örneğin konaklama, uzun süreli molalar)
 • Sıcak çalıştırmadan sonra hemen ısı verilmesi
 • Bireysel sıcaklık ayarlaması, dağıtım aracın kendisine ait havalandırma sistemi üzerinden gerçekleşmektedir
 • Zaman kumandalı saat, uzaktan kumanda veya telefon aracılığıyla sıcak çalıştırma

Sulu ve Kuru tip ısıtıcı modelleriKamyonlar, otobüsler ve minibüsler için elektronik araç hız/motor devri sınırlayıcı

Taşımacılık yapan bir işletmeci olarak araç filonuza yapmış olduğunuz yatırımınızdan en yüksek verimi elde etmek istersiniz. Bu sebeple, yapılan kilometre ile işletme giderleri arasında doğru dengeyi bulmak, büyük önem taşır. Araç hızı ve/veya motor devri sınırlayıcısının avantajları; arttırılmış güvenlik ve aşırı yakıt tüketimi ile aşınma üzerine konmuş bir sınırlamadır.Yağ seviye kontrolüPark sensörüSINGLE LINE 0-GREASE Kuru yağlama

Günlük performans ve verim için otomatik merkezi gresleme sistemi.
Groeneveld, son 14 yıldır “single line” (tek hat) otomatik merkezi gresleme sistemlerinin elektrikli ve pnömatik pompaları konusunda, dünya liderliği ünvanını korumaktadır. Otomatik gresleme sistemi, araç veya makine üzerindeki her bir yağlama noktasını otomatik olarak yağlar, yağlama prosesinizi denetler ve sürücü veya operatörü bilgilendirir. Otomatik greslemeye yapılacak yatırım çok kısa sürede geri döner, çünkü ekipmanınızın işletme giderleri ve süresi azalır.

Otomatik Greslemenin Yararları
Otomatik gresleme yeni kuşak araçlarda bile yatırımınızda hissedilebilenin ötesinde bir avantajlar bolluğu sağlar.
Daha az aşınma
Gres, hareketli parçaların aşınmasını azaltır ve nem, kir ve pasa karşı etkili bir engel oluşturur.
İşletim sırasında gresleme
Elle yapılan gresleme ile karşılaştırıldığında otomatik gresleme majör avantajlar sağlar. Otomatik gresleme ile, makine tam kapasite çalışırken küçük miktarlarda gres düzenli aralıklarla yataklara basılır. Bunun sonucunda;
 • yatak düzeyi boyunca olabilecek en iyi gres dağılımı,
 • yatak çevresinde sürekli bir gres bariyeri,
 • çok düşük gres tüketimi.
Daha düşük yağlama giderleri
Otomatik gresleme koruyucu bakım giderlerini azaltır. Çalışma sırasındaki yağlama da doğru miktarda ve sıcaklıktan etkilenmeyen dozajlama ile gres tüketimi azaltılmış olur. Ayrıca, gres daha büyük miktarlarda da satın alınabilir (kartuşlar yerine kova/fıçı), yani daha ucuzdur.
Rahatlık
Araçlar ve makineler üzerindeki gresleme noktalarına her zaman kolayca erişilemez.otomatik gresleme, sürücüleri, operatörleri ve servis teknisyenlerini kirli, bazen emniyetsiz manual gresleme işleminden tamamen kurtarır.
Daha düşük bakım giderleri
Aşınmaya hassas parçaların servisi veya değiştirilmesi minimize edilir. Pahalı parçaların daha uzun ömürlü olması araç veya makinenin kalan değerini yükseltir.
Arttırılmış güvenilirlik
Yetersiz veya düzensiz gresleme sonucunda herhangi bir duruş veya bakımın oluşması geçmişte kalır.
Daha fazla çevre dostu
Azaltılmış gres tüketimi demek, atıkların doğada biriktirilmesinde azalma anlamına gelir. Sistem grafit, molibden veya teflon içermeyen gresleri kullanır. Çünkü otomatik yağlama sisteminde kullanılan greste “acil durum akma” özelliğine gerek yoktur. Kapalı yapısı ve sıyırıcı plakalı haznesi nedeniyle Groeneveld 0-gres sistemleri (biodegradable) biyolojik olarak parçalanabilir greslerin kullanımı için idealdir.
Çalışma prensibi
Pompa gresi basınçla ana hat üzerinden dağıtım bloklarına doğru transfer eder. Dağıtım blokları üzerine takılı bulunan dozörlerle, yağlama noktalarının her biri için ayarlı miktarda gres her bir yağlama çevriminde ikinci hat üzerinden basınçla gönderilir. Gresleme noktalarının çoğaltılması çok kolaydır; sadece ilave bir dağıtım bloğu ve önceden takılmış dozörlerin montajı ile mümkündür. Dozörler pirinçten imal edilmiştir. Kapalı yapıları ile kirli ve tozlu ortamlar için oldukça uygundurlar. İkinci hatlarda yüksek basınç hortumu kalın etli plastik veya çelik borudur.
Ayarlanabilir gresleme çevrimi
0 no gres sistemleri sabit bir voltajın var olduğu ortamda elektronik zaman saati veya bir fren sayıcı ile donatılmıştır. Elektronik zaman saati ile donatılmış sistemlerde zamanlayıcı gresleme aralığını ve süresini belirler. Zamanlayıcılar 5 dakikadan 50 saate kadar aralığa sahiptirler ve 5’ den 300 dakikaya kadar artan dilimlerle ayarlanabilirler. Bütün zamanlayıcılar okunabilir bir hafızaya ve bir zile veya kontak anahtar alarmına sahiptir. Fren sayıcılı sistemler treyler ve yarı treylerin tam pnömatik veya pnömatik/elektrik tipleri için bulunmaktadır. Yağlama aralığı ayarlanabilir olup, fren sayısına bağlıdır.
Gres haznesi sıyırıcı plakası
Pompa, standart bir özellik olarak gres haznesi içinde bulunan çekme yaylı bir sıyırıcı plakası ile gelir. Çekme yayı sıyırıcı plakanın gres seviyesini takip etmesini sağlar. Sıyırıcı plaka uygulamasının önemli yararları:
 • Hava teması olmadığı için gresin oksitlenmesini önler,
 • Su yoğuşmasının grese karışmasını önler,
 • Huni gibi boşalmayı önler ve bütün gres kullanılır,
 • Hazne duvarları temiz kalır, görsel seviye kontrolü kolaylaşır.
Sistemin izlenmesi
Pompaya montajlı basınç göstergesi sistemin doğru çalışmasını görsel olarak kontrol etmeyi sağlar. Elektronik zamanlayıcı kullanılan sistemler minimum seviye anahtarı ile donatılabilirler. Böylece sürücü, gres minimum seviyeye geldiğinde ön konsola yerleştirilmiş sesli veya ışıklı ikaz sistemi ile uyarılır. Yağ haznesine gres manuel veya pnömatik doldurma pompası ile basılarak eklenebilir.
Profesyonel montaj
Groeneveld otomatik gresleme sistemleri araç uygulaması veya endüstriyel uygulama için bağlantı yapılacak yağlama noktası sayısına göre montaja hazır özel kitler halinde verilir. Groeneveld teknisyenleri, sistemi sizin için monte edeceklerdir veya atölye personelinizi bilgilendireceklerdir.


TWIN otomatik gresleme sistemi

TWIN, işler zorlaştığı zaman…
Groeneveld gresleme sistemleri bütün dünyada sağlam yapıları, kolay montaj, pratik izleme ve teşhis özellikleriyle tanınmaktadırlar. Groeneveld, TWIN ikili gresleme sistemini özellikle ağır işletme koşulları için geliştirmiştir. Araçlarınız ve makineleriniz TWIN ile donatıldığı zaman, servis ve bakımda daha az süre kalacağından maksimum performans sağlayacaktır. Groeneveld’ i seçmekle, sistemin en yüksek çalışma güvenilirliğine sahip olduğuna ve yatırımın en kısa sürede geri döneceğine emin olabilirsiniz.

Otomatik greslemenin yararları
Zorlu çalışma koşulları altında sürekli ve güvenilir biçimde çalışmak zorunda olan makinelar için otomatik gresleme şarttır.
Daha düşük gresleme giderleri
Doğru ve sıcaklıktan etkilenmeyen ölçüm ile çalışma sırasındaki greslemede ortalama gres tüketimi %50 azaltılmış olur. Ayrıca, gres daha büyük miktarlarda da satın alınabilir (kartuşlar yerine kova/fıçı ile), yani daha ucuza mal edilebilir. Yıllık sarfiyat hesaplandığında bu rakamların önemi ortaya çıkacaktır.
Rahatlık
Yağlama noktalarına her zaman kolayca erişilemez. Otomatik gresleme, sürücüleri, operatörleri ve servis teknisyenlerini her halükarda bu kirli elle yağlama işleminden kurtarır. (Bir treyler piminin yağlama noktası şasiye 10 mm’lik bir sıra kaynak ile monte edilmiştir.)
Düşük bakım giderleri
Azaltılmış aşınma, araç veya makine için daha uzun ömür ve daha yüksek değer sağlar.
Arttırılmış güvenirlilik
Yetersiz veya düzensiz gresleme nedeniyle herhangi bir duruş veya bakımın oluşmaması.
Daha fazla çevre dostu
Azaltılmış gres tüketimi demek, atıkların doğada biriktirilmesinde azalma anlamına gelir. Ayrıca sistemi grafit, molibden veya teflon içermeyen greslerle kullanma olanağı da vardır, çünkü otomatik gresleme sisteminde kullanılan greste “acil durum akma” özelliğine gerek yoktur. Kapalı yapısı ve sıyırıcı plakalı haznesi nedeniyle TWIN (biodegradable) biyolojik olarak parçalanabilir greslerin kullanımı için idealdir.
TWIN, otomatik yağlamada en iyisi…
TWIN sistemi bir pompa, ölçüm bloklarına giden ana hat şebekesi ve yağlama noktalarına giden ikincil şebekeden oluşur. Gres, ana hatların ikili şebekesi üzerinden ölçüm bloklarına doğru pompalanır. Dozaj üniteleri, yağlama noktalarının her biri için doğru miktarlarda gres temin eder. Pompa, tüm dozaj ünitelerinin basıncı minimum 100 bar’ a ulaşıncaya kadar durmaz. Sonuç olarak doğru miktarlardaki gres her bir yağlama noktasına her zaman ulaştırılmış olur; bu işlem karşı basınç, sıcaklık veya gresin kalınlığından ve de ortam sıcaklığının -25˚C derecelere düşmesinden etkilenmez.
Doğru işletim
Dozaj üniteleri, yağlama noktalarına her zaman doğru miktarda gres sağlar. Gresleme çevriminin başlaması ve süresi elektronik zamanlayıcı veya bir PLC tarafından saptanır. Çevrim süresi verilen seçim anahtarı ile ayarlanabilir.
Gres haznesi sıyırıcı plakası
TWIN sistemi, standart bir özellik olarak gres haznesi içinde bulunan çekme yaylı bir sıyırıcı plakasını kapsar.
Sıyırıcı plaka uygulaması önemli yararlar sunar:
 • hava teması olmadığı için gresin oksitlenmesini önler.
 • Yoğuşmanın grese karışmasını önler.
 • Huni gibi boşalmayı önler ve bütün gres kullanılır.
 • Hazne duvarları temiz kalır, görsel seviye kontrolü kolaylaşır.

Minimum gres seviyesine gelindiği zaman bir uyarı lambası veya zil (opsiyon)ile ikaz verilir. Manuel veya havayla çalışan bir pompa ile gres ilavesi yapılabilir.
İlave güvenlik elektroniği
Entegre kontrol ünitesi, pompo operasyonunu ve de gresleme prosesini kontrol eder ve doğrular. Standart kontrol lambası veya ekranı düşük gres seviyesini veya hataları göstererek, sürücünün veya operatörün doğru sistem operasyonunu kolay biçimde kontrol etmelerini mümkün kılar. Ayrıca, TWIN’ in bir diz-üstü bilgisayarı veya diagnostik (teşhis) cihazı ile okunabilen kendine ait bir hafızası bulunmaktadır. Bu hafıza, servis teknisyenlerine sistemin doğru çalışıp çalışmadığını bir kez daha kontrol etmelerinde yardımcı olur. Diagnostik yazılımı, her türlü bozulma sebebini çabuk bulmayı sağlar. Opsiyonel akış sensörleri, kritik parçalar veya görsel kontrol yapılması zor yerlerde ek güvenlik olarak belirli bir yağlama noktasının aktif biçimde izlenmesini sağlarlar.
Kolay montaj
TWIN sistemleri tarım ve arazi araçları uygulamalarında genel olarak spesifik montaj kitleri halinde verilir. Groeneveld teknisyenleri sistemi sizin için monte edeceklerdir veya atölye personelinizi yönlendireceklerdir.
Proses endüstrileri için özelleştirilmiş sistemler
Groeneveld, endüstriyel uygulamalar için özelleştirilmiş TWIN sistemlerini de, OEM uzmanları ve proses operatörleri ile konsulte edilerek sağlamaktadır. Sistemler, Groeneveld süpervizörleri tarafından veya denetimlerinde uygulamaya alınır.


Separatör Filtre

MOTEK – WEBB ile temiz yakıt ve sorunsuz motor!


Sulu mazot korkusuna son veren “yakıt-su ayrıştırıcı” filtre


Seyir halindeki aracın, en yakın servis noktasına kilometrelerce mesafedeki bir yerde arızalanmasının sürücüsüne, mal sahibi kişi veya firmaya yarattığı sıkıntı ve zararlar hepimizin malumudur. Eğer aracınız bir deniz taşıtı ise ve sorun siz denizde iken meydana gelmişse, problem daha da ciddi, hatta hayati demektir…
Sıcaklık farkının yoğun olduğu bölgelerde çalışan kara ve deniz araçlarının hepsinin depolarında bir süre sonra su oluşmaktadır. Tüm dizel motorlu araç sahiplerinin en büyük sorunu olan mazotun içindeki istenmeyen su, artık endişe verici bir problem olmaktan çıkmıştır.
Ömür boyu güvenle kullanabileceğiniz, suyu %100 ayrıştıran, 30µ - 70µ elek kapasiteli separatör filtremizle söz konusu suyun mazot pompası ve dolayısıyla enjektörlere ulaşması engellenir. Böylelikle motorunuzda ciddi ve pahalı sorunların yaşanması da önlenmiş olur.

Kullanıcıya sağladığı avantajlar Sulu veya kirli yakıttan dolayı yolda kalma korkunuzu ortadan kaldırır, Sürekli yedek filtre elemanı bulundurma zorunluluğu yoktur, yedek filtre maliyetlerinden kurtarır, Bakım ve kullanım kolaylığı vardır. Biriken suyun tahliye edilmesi gövdenin altındaki küresel vana ile son derece basit ve kolaydır. Sadece mazot ile çalkalanarak temizlenebilen paslanmaz çelik kumaştan mamul filtre elemanının sökme-takma işlemleri için herhangi bir alete gereksiniz yoktur. Böylece sonraki aşamalarda zincirleme olarak karşılaşabileceğiniz mazot otomatiği problemi, mazot pompası elemanlarının paslanması ve nihayetinde enjektör memelerinin bozulması gibi arızaları önleyerek, sizi beklenmeyen masraflardan kesin olarak korur. WEBB Inc. ISO 9001 belgeli. FMRC Quality System Reg. No: 97120.18 SAE J 1839 Normlarına uygunluk (%99 su arıtımı) Değişmez filtre elemanı (Paslanmaz çelik - 30µ - 70µ) Caterpillar-Detroit Diesel-Mack-Ford-Cummins vb. OEM birinci filtre değişim parçası A.B.D. Sahil Muhafaza Örgütü deniz taşıtları kullanım onaylı