Egzoz emisyon ölçümü

Ülkemizde, ticari araçların her yıl, hususi otomobillerin ise ilk 3 yaş sonunda her 2 yılda bir egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırması kanuni bir zorunluluk…
Bu ölçümü yaptırmamış araçlar, araç muayenesinden geçemediği gibi, son dönemde ülke genelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın artan yol kenarı denetimlerinde 1.932 TL’ye varan para cezalarıyla da karşılaşabiliyor.

Dobrucalı Otomotiv Egzoz Emisyonu Ölçümü yapabilmekte ve egzoz bandrolü verebilmektedir. Servisimizde emisyon ölçümünüzü yaptırıp egzoz bandrolünüzü alabilirsiniz.
Binek Araçlar
Trafiğe çıkış tarihinden itibaren ilk 3 yaş sonunda ve 10 yaşına kadar her 2 yılda bir , 10 yaşından sonra her yıl.
Ticari Araç Trafiğe çıkış tarihinden itibaren ilk 1 yaş sonunda ve devamında her yıl
Egzos Emisyon Muayenesi Nedir?
Trafikte seyreden araçların egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin zararlı etkilerinden çevreyi korumak amacıyla, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak için yapılan ölçümlerdir.
Egzos Emisyon Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Egzos emisyon ölçümünü ilk defa yapacak araçlar için sadece ruhsatla gelinmesi yeterlidir. Araç sahibi egzoz emisyon ölçümünü belgeleyemiyorsa, bir önceki döneme ait egzoz emisyon ölçüm bedelini yasal gecikme faizi ile birlikte ödedikten sonra içinde bulunulan yıla ait egzoz emisyon ölçümünü yaptırabilir.
Egzoz emisyon ölçüm işlemi sonucu sınır değerlere uygun çıkmayan araç sahibi, aracının gerekli bakımını ve egzoz emisyon ölçümünü bir ay içerisinde yaptırmakla yükümlüdür.
Egzoz Emison Ölçümü İle İlgili Yönetmeliğin Resmi Gazete Yayını: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/04/20090404-5.htm
2013 yılı itibari egzoz emisyon ölçümü yaptırmamış araç sahiplerine ceza bedellerinin yükselmesinden dolayı ve ölçümü yapılmamış araçların trafik muayenesinden geçemiyor olmaları egzoz emisyon ölçümlerinin önemini dahada arrttımaktadır.